TAC Yabancı Dil Kursu - Turkish American Council

İNGİLİZCE AİLE BİRLEŞİMİ

İngilizce Aile Birleşimi - Sınav Merkezinden A1 - Aile Birleşimi Kursu - Ankara Aile Birleşimi - Kızılay Aile Birleşimi Kursu - İngiltere Danimarka Aile Birleşimi

İNGİLTERE AİLE BİRLEŞİM PROGRAMI

 

İngiltere Aile Birleşim Programı nedir?


İngiltere Aile Birleşim Programı İngiltere’de yeni bir yaşam kurmanın ilk adımıdır. Halihazırda İngiltere ve Birleşik Krallığa bağlı topraklarda bulunan göçmen, mülteci konumunda bulunan ya da insanı koruma kapsamına alınan bir kişinin insan hakları çerçevesinde ailesini temsil eden yakını ya da yakınları ile kanuni yollarla bir araya gelmesini sağlayan resmi bir süreçtir. Bu kişinin beraber yaşamak ya da bir yaşam kurmak istediği kişiler ülkemizde yaşayan eşi, 18 yaşından küçük çocuğu ya da çocukları, yasal partneri veya bir yakını olabilir. Bu sürecin beraberinde getirdiği bazı yasal yükümlülükler bulunmaktadır. İşte Aile Birleşim Programı, bu yasal yükümlülüklerin yerine belli şart, standart, norm ve kuralların uygulandığı bir resmi süreçtir ve titizlikle takip edilmesi gereklidir. Bu sürecin tamamlanması ile İngiltere’de yeni yaşamın kapıları açılır ve kişileri yepyeni bir hayat bekler. İşte bu yeni hayata uyum sağlama, yabancısı olduğumuz bu kültüre ayak uydurma, yeni toplumun bir parçası olma, onların dillerini konuşarak kendilerini daha iyi anlama kısacası kısmi de olsa bilinçli bir entegrasyon ile İngiltere’de daha yaşanılabilir bir ortam oluşur. İngiltere Aile Birleşim Programı bu anlamda da ciddi bir öneme sahiptir.

Türkiye’de ve İngiltere’de bulunan aile birleşim programına dahil olan kişi ve kişiler uygun statüde olduktan ve İngiltere Aile Birleşim programındaki gereklilikleri eksiksiz yerine getirildikten sonra İngiltere Aile Birleşim programı kapsamında Birleşik Krallığa giriş izni alabilir ve yeni yaşama bu sayede adım atabilirler.

Ankara Aile Birleşim Programı ile İngiltere Yerleşim Programı kavramları aslında pek çok kişi tarafından karıştırılmaktadır. Aile Birleşim Programı yukarıda da belirttiğimiz gibi mülteci statüsünde bulunan ya da insani koruma kapsamında bulunan kişilere tanınmış bir haktır, lakin pek çok kişi, İngiltere Yerleşim Vizesi ya da Yerleşim Programı terimlerini kullanmak yerine “Aile Birleşim” terimini kullanmaktadır.

Nasıl Bir Resmi Süreç Uygulanır?

İngiltere Aile Birleşim Programında birincil kriter İngiltere’de yaşayan kişinin resmi olarak eşiniz olması gerekliliğidir. Bu konuyla ilgili tüm detaylar aşağıda ayrıca verilmiştir. Eğer statünüz vize almaya uygun görünüyorsa ilk olarak 2 yıl geçerli bir vize alabilirsiniz. Bu vize sizlere İngiltere’de aynı zamanda çalışma hakkı da sağlar. Bu iki yıllık süre sonunda evliliğiniz devam ediyorsa vize almış olsanız da olmasanız da İngiliz Hükümetinin aile birleşim programı için şart koştuğu adına İngiltere A1 Aile Birleşim Sınavı denen özel bir İngilizce dil testini başarıyla vermeniz sizden beklenir. Bu testi başarı ile verdikten ve resmi sonuç belgeleri İngiltere’den sizlere ulaştıktan hemen sonra süresiz oturum izni için İngiltere Konsolosluğuna başvuruda bulunabilirsiniz.

 

Neden İngilizce Aile Birleşim IELTS Life Skills A1 Sınavı?


A1 seviyesi, CEFR, yani Avrupa Ortak Dil Referans kriterlerindeki ilk seviyedir. Toplam 6 basamaktan oluşan dil skalasının (A1-A2-B1-B2-C1-C2) ilk basamağını temsil etmektedir. Bu seviye kişinin günlük temel gereksinimlerini basit şekilde dile getirme, bu basit cümleleri duyduğunda anlayabilme, öğrendiği kısıtlı kelime ve ‘tense’lerle günlük yaşamda basit bir seviyede iletişim kurma becerisini ifade eder. Ayrıca kendini tanıtma, biriyle tanışma, çevresindeki insanların nerede yaşadıkları, nerede ikamet ettikleri, kimleri tanıdıkları, yaş, dil, din, ırk, saat, gün, sayılar gibi klişe kalıp ve durumları basitçe analiz edebilirler. Tabi bu karşılıklı iletişim yavaş, tane tane ve anlaşılır bir şekilde devam ederse IELTS Life Skills A1 seviyesine sahip katılımcı çok daha rahat iletişim kurabilir. Bu kriterlere sahip olan aday, İngiltere’de bulunduğu toplum kurallarına daha kolay entegre olabilir yaşadığı toplumu daha iyi anlayabilir ve dolayısı ile İngiltere’de daha kaliteli bir yaşama imza atabilir. Bu sınavın varlığı aslında kişinin kendi çıkarları için de önemlidir. İngiltere A1 Aile Birleşim Sınavı resmi bir zorunluluk gibi görünse de aslına baktığınızda İngiltere’deki yaşamı çok daha kolaylaştıran amacına %100 hizmet eden bir sınavdır. Bu nedenle İngiltere A1 Aile Birleşim Sınavına katılan adayların bunu zaruri bir sınav olarak algılamaktan çok oradaki yaşamın bir kalite hazırlığı olarak görmesi önemlidir. Bunu 1989’dan beri İngiltere’ye binlerce öğrenci götüren, oradaki yaşam standartlarını, toplum örf, adet kural, gelenek ve göreneklerini çok iyi bilen, bunları iyi analiz eden ve uluslararası kültür ve eğitim konusunda çeyrek yüzyıl hizmet veren profesyoneller olarak söylüyoruz. Bu nedenledir ki İngiliz Hükümeti 29 Kasım 2010 tarihi itibarı ile bu sınavı zorunlu hale getirmiştir. 

 

IELTS Life Skills İngilizce Aile Birleşim Sınav Formatı Nasıldır?


İngilizce A1 Aile Birleşim Sınavı CEFR kriterlerine göre A1 seviyesine uygun zorluk derecesinde önce dinleme ardından konuşma olmak üzere iki aşamada yapılmaktadır. Temel İngilizce iletişim becerileri test edildiği için KET sınavına oranla çok daha kolay ve aday dostudur.

23 Nisan 2015’den sonra yapılan IELTS Life Skills İngilizce A1 Aile Birleşim Sınavı, Denetmen ve Gözetmenin bulunduğu bir seansta, sınava giren diğer bir aday ile karşılıklı konuşma ve anlama yeteneklerini ölçen toplamda 16 ile 18 dakika süren bir formatta verilmektedir. Alışık olduğunuz düzenin aksine sınav süresince yanınızda bir başka adayın bulunması ilk etapta sizde bir rahatsızlık hissi uyandırabilir ancak bu adayın sınav skorunuza olumlu ya da olumsuz bir etkisi olmayacaktır.

DETAYLI BİLGİ İÇİN; wa.me/905367717996