TAC Yabancı Dil Kursu - Turkish American Council

YÖKDİL HAKKINDA MERAK EDİLEN HER ŞEY

YÖKDİL NEDİR ? YÖKDİL TARİHİ - YÖKDİL (Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı) Nedir? - YÖKDİL DE NELER DEĞİŞTİ ?- YÖKDİL NE ZAMAN?- YÖKDİL KAÇ SORU?

  • 15.05.2019 14:48

 

 

YÖKDİL SINAVI’NIN AMACI

Yükseköğretim Kurulu’nun 100 öncelikli alanında 2000 doktoralı insan kaynağı yetiştirilmesi projesi; 100/2000 projesive ihtisaslaşma odaklı 1000 araştırma görevlisi gibi doktoralı insan kaynağının arttırılması proje girişimleri sonucunda her iki süreç için de baraj niteliğinde olan dil sınavı sürecinin iyileştirilmesi yönünde ihtiyaç doğmuştur. Akademik dünyanın yapılan dil sınavının alana özgü olması yönünde uzun yıllardır süren isteklerini göz önüne alan YÖK, mevcut YDS sınavının yanında adayın alanındaki (fen ve mühendislik, sosyal ve beşeri bilimler, sağlık) dil yeterliliğini belirlemeye yönelik, alana özgü bir yabancı dil sınavı olan Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı (YÖKDİL SINAVI) sürecini başlatmıştır.

YÖKDİL HANGİ KURUM TARAFINDAN HAZIRLANIYOR?

YÖKDİL sınavı, ilk kez 5 Mart 2017 tarihinde tek oturum şeklinde 30 ilde gerçekleştirildi.  Sınav sorularının hazırlanması süreci Ankara Üniversitesi tarafından, organizasyonu ve uygulaması ise Anadolu Üniversitesi tarafından müştereken yürütülmekteydi. Ancak YÖK, 2019 Yılı sonbaharından itibaren (3 Kasım 2019 sonbahar) YÖKDİL sınavının artık ÖSYM tarafından, yine YÖK’ün koordinasyonunda gerçekleştirilmesine karar verdi.

SINAVIN İÇERİĞİ, SORU DAĞILIMI VE SÜRESİ NEDİR?

Sınavda çoktan seçmeli ve 5 (beş) cevap şıklı 80 (seksen) adet soru sorulmaktadır.

Soruların dağılımı şu şekildedir:

İlk 20 soru grammer, vocabulary, preposition, phrasal verbs bilginizi ölçer.

Ardından 10 adet Cloze Test sorusu ile karşılaşırsınız. (Cloze Testlerde grammer, vocabulary, preposition, phrasal verbs bilginiz ölçülür.)

11 adet cümle tamamlama sorusu sorulur ve bu sorularda bağlaç bilgisi, doğru bağlacı bulabilme, tense uyumu ve fiilin etken mi edilgen mi (passive konusu) konularına dikkat etmek gerekir.

İngilizce-Türkçe / Türkçe-İngilizce toplam  12 adet çeviri sorusu sorulur. Bu 12 soruyu zaman,özne , fiil, bağlaç takibi yaparak rahatlıkla  çözebilirsiniz.

Cümleden atma 6 adet soru sorulur.

Paragraf tamamlama 6 adet soru sorulur.

Paragraf sorusu 15 adet (Sınavdaki paragraf sayısı 5 adet olup her bir paragraf için 3'er soru sorulur.)

Soru tipleri YDS soru tiplerine yakın olup, yeni bir soru kalıbı yoktur.

SINAV SÜRESİ KAÇ DAKİKADIR?

Sınavda adaylara 180 (yüz seksen) dakika sınav süresi verilmektedir.

PUAN HESAPLAMASI NASIL YAPILMAKTADIR?

Değerlendirme 100 (yüz) puan üzerinden yapılmaktadır. Yalnızca doğru cevaplar dikkate alınarak yapılacak, yanlış cevaplar sınav sonucuna etki etmeyecektir Adayın birden fazla cevap verdiği sorular yanlış kabul edilecektir

Yanlış cevaplar doğru cevapları etkilememektedir. (yanlış doğruyu götürmemektedir)

YILDA KAÇ KERE VE HANGİ DİLLERDE OLUYOR?

YÖKDİL, Almanca, Arapça, Fransızca ve İngilizce olmak üzere 4 dilde ve yılda 2 kez yapılmaktadır.

YÖKDİL SINAVININ TARİHLERİNE NEREDEN ULAŞABİLİRİM?

YÖKDİL sınavlarının tarihlerine ilişkin bilgi her yıl ÖSYM’nin sınav takviminde yer alacaktır.

YÖKDİL SINAVI BAŞVURULARI NASIL YAPILACAK?

YÖKDİL başvuruları https://ais.osym.gov.tr adresinden yapılmaktadır.Sınava girmek isteyen adaylar, Kılavuz ile Aday Başvuru Formuna, başvuru süresi içinde ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden erişebileceklerdir  . Başvurularelektronikortamdaalınacaktır.ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi’ nde geçerli fotoğrafı (son 50 ay içerisinde herhangi bir başvuru merkezinden çekilmiş ve ÖSYM tarafından reddedilmemiş fotoğraf, geçerli fotoğraftır.) ve eğitim bilgisi bulunan adaylar, başvurularını bireysel olarak internet aracılığıyla (https://ais.osym.gov.tr/) yapabileceklerdir.

KİMLER, HANGİ ŞARTLARDA BAŞVURABİLECEK?

YÖKDİL sınavına, yükseköğretim kurumlarında lisansüstü eğitim ve doçentlik sınavına başvurmak isteyen adaylar olmaz üzere, kendilerinden dil yeterliliği puanı istenen öğrenciler ve diğer adaylar da bu sınava katılabilirler.

SINAV MERKEZLERİ NERELERDİR?

Adana, Ankara- 1 (Çankaya), Ankara-2 (Yenimahalle), Antalya, Aydın, Bursa, Çanakkale, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul-1 (Kadıköy/Maltepe/Ataşehir) , İstanbul-2 (Bakırköy/ Bahçelievler) , İstanbul-3 (Beşiktaş/ Sarıyer), İstanbul-4 (Şişli/Beyoğlu), İstanbul-5 (Fatih/Zeytinburnu/Esenler), İzmir, Kars, Kayseri, Konya, Malatya, Mersin, Muğla, Sakarya, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Trabzon, Van, Zonguldak olmak üzere sınav, şu ana kadar 30 (otuz) ilde, toplam 35 (otuz beş) sınav merkezinde gerçekleştirilmiştir. Adaylar sınav merkezleri arasından yalnızca 1 (bir) sınav merkezini tercih edebilirler. Sınav merkezlerini sınav ilanından sonra yayınlanacak olan kılavuzdan takip edebilirsiniz.

YÖKDİL SINAVI DİL TAZMİNATI İÇİN KULLANILIR MI?

Hayır, kullanılamaz. Dil tazminatı için YDS ve e-YDS kullanılmaktadır.

YÖKDİL PUANI NERELERDE KULLANILIR?

YÖKDİL sınavı sonuçları, yükseköğretim kurumlarında lisansüstü eğitim, TUS, DUS ve doçentlik başvurularında kullanılabilir. YÖKDİL sınav sonuçları ayrıca üniversitelerde akademik yükseltmelerde gerekli olan dil yeterliliği puanı olarak da kullanılabilir.

Öğretim üyesi dışındaki öğretim elemanı kadrolarına başvurularda (araştırma görevlisi, öğretim görevlisi, okutman, uzman, çevirici),

-Yüksek lisans ve doktora öğrencisi olmak için yapılan başvurularda,

-Doçentlik sınav başvurusunda,

-Yabancı dille eğitim verilen üniversitelerde aranan dil kriterlerinde, kullanılabilir.

GEÇERLİLİK SÜRESİ NE KADAR?

Yükseklisans ve doktora başvurularında kullanılacak puanın geçerlik süresi 5 yıldır. Öğretim üyeleri ile doçentlik başvurularında YÖKDİL puanının aynen YDS gibi belirli bir zaman sınırlaması bulunmamaktadır.

NE SIKLIKLA GİRİLEBİLİR?

YÖKDİL sınavına giriş ile ilgili bir sınırlama bulunmaktadır. Adaylar yılda 2 veya 3 kez yapılan YÖKDİL sınavlarının her birisine başvuruda bulunabilirler.

YÖKDİL YILDA KAÇ KERE YAPILIYOR?

2017 yılında üç kez uygulanan YÖKDİL, 2018 yılında Mart ve Eylül ayları olmak üzere iki kez uygulanmıştır. 2017 yılında bir defaya mahsus olmak üzere üç kez uygulanmış olan YÖKDİL sınavının, gelecek yıllarda senede sadece iki defa yapılacağı duyurulmuştur.

YÖKDİL SINAV ÜCRETİ NE KADARDIR?

Bu ücret her sınavda farklılık gösterebilmektedir.

2019 Mart ayında yapılacak sınav için başvuru ücreti 100 TL olarak açıklanmıştır.

YÖKDİL ÜCRET ÖDEMESİ NASIL YAPILIR?

Sınav ücreti ÖSYM' nin internet sayfasında yer alan "ÖDEMELER" alanından kredi kartı/banka kartı ile başvuru süresi içinde yatırılır. Ayrıca bankaya giderek veya internet bankacılığı yoluyla da sınav ücreti yatırılabilir.

YÖKDİL SONUÇLARININ AÇIKLANMASI NE KADAR SÜRER?

YÖKDİL sonuçları 2-3 hafta içerisinde açıklanmaktadır.(Örneğin; 10 Mart 2019 da gerçekleşen YÖKDİL SINAVI 28 Mart 2019 tarihinde açıklanmıştır.)

YÖKDİLDE ALAN AYRIMI VAR MIDIR?

Evet, vardır. YÖKDİL'de fen ve mühendislik, sosyal ve beşeri bilimler, sağlık olmak üzere 3 temel alan vardır.

KPSS A GRUBU KADROLARI İÇİN GEÇERLİ BİR SINAV MIDIR?

YÖKDİL, KPSS A grubu için geçerli bir sınav değildir.

TUS İÇİN GEÇERLİ BİR SINAV MIDIR?

Evet, YÖKDİL sonuçları TUS'da geçerlidir.

YÜKSEKLİSANS İÇİN YÖKDİLDEN KAÇ PUAN ALMAK GEREKİYOR?

Yükseklisans için gerekli miminum puan üniversitelere ve bölümlere göre farklılık gösterebilmektedir. YÖK bu konuda üniversitelere alt limit belirleme yetkisi vermiştir.

DOKTORA EĞİTİMİ İÇİN YÖKDİLDEN KAÇ PUAN ALMAK GEREKİYOR?

Doktora eğitimine başlayabilmek için YÖKDİL'den en az 55 puan almak gerekmektedir.

DOÇENTLİK BAŞVURUSU İÇİN KAÇ PUAN ALMAK GEREKİYOR?

Doçentlik başvurusu için gerekli mimimum puan 65'tir. YÖKDİL puanının doçentlik başvurusunda kullanılması için herhangi bir zaman sınırlaması bulunmamaktadır.

YÖKDİL’İN YDS DENKLİĞİ VAR MIDIR?

Evet, vardır.

YÖKDİL’İN PTE DENKLİĞİ VAR MIDIR?

Hayır, yoktur.

YÖKDİL’İN IELTS DENKLİĞİ VAR MIDIR?

Hayır, yoktur.

YÖKDİL’İN TEOFL DENKLİĞİ VAR MIDIR?

Hayır, yoktur.