TAC Yabancı Dil Kursu - Turkish American Council

YKS - DİL HAKKINDA MERAK EDİLEN HER ŞEY

YKS-DİL NEDİR? YKS-DİL PUANI NASIL HESAPLANIR? YKS-DİL PUANI İÇİN TYT'YE GİRMEK ZORUNDA MIYIM? YKS-DİL HANGİ DİLLERDE YAPILACAK? SINAVA KİMLER BAŞVURABİLİR?

  • 21.05.2019 15:54

YKS-DİL SINAVI HAKKINDA MERAK EDİLEN HER ŞEY!

Üniversite hayali kuran her genç arkadaşımızın hayallerine bir adım daha yaklaşabilmeleri, YKS-Dil sınavına hazırlık sürecinde kafalarda oluşabilecek her türlü soru işaretlerine cevap bulabilmeleri ve adaylarımızın bu süreçte yanlarında olduğumuzu belirtmek amacıyla TAC Dil Kursu olarak bu yazıyı siz değerli öğrencilerimiz için derledik.

YKS-Dil sınavına girebilmek için hangi aşamalardan geçmem gerekiyor? TYT nedir? Baraj puanı kaçtır? TYT sınavı kaç dakika sürüyor ve puan hesaplaması nasıl yapılıyor? Puanımın hesaplanması için en az kaç net yapmam gerekiyor?  Hangi derslerden sorumluyum? YKS- Dil sınavında kaç soru soruluyor? YKS-Dil Sınavı soru dağılımı ve sınav konuları neler? YKS-Dil puanımı nerelerde kullanabilirim? Sınava nasıl başvurabilirim? Gibi daha birçok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

YKS ve YKS-DİL SINAVI NEDİR?

Yükseköğretim programlarına alınacak öğrencilerin seçimi ve tercihlerine göre yerleştirilebilmeleri amacıyla, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) yapılmaktadır ve YKS, 3 oturumlu bir sınavdır. YKS’ ye başvuran tüm adayların, Temel Yeterlilik Testine (TYT) katılmaları zorunludur. Dil puanı ile öğrenci alan yükseköğretim programlarına girmek isteyen öğrenciler TYT (Temel Yeterlilik Testi)’nin yanı sıra YKS 3. oturum olan YDT(Yabancı Dil Testi) sınavına da gireceklerdir.  YKS-YDT de diyebileceğimiz YKS-Dil (Yükseköğretim Kurumları Sınavı Yabancı Dil) ağırlıklı olarak dil puanı ile öğrenci alan yükseköğretim programlarına girmek isteyen öğrencilerin seçilmesi ve yerleştirilmesi amacı ile ÖSYM tarafından düzenlenmekte olan bir sınavdır.

 

SINAVA KİMLER BAŞVURABİLİR?

YKS’ ye öğrenim durumları aşağıdakilerden herhangi birine uyanlar başvurabileceklerdir:

İlgili öğretim yılında ortaöğretim kurumlarının (lise veya dengi okullar, açık öğretim liseleri) son sınıfında okumakta olan öğrenciler,

Ortaöğretim kurumlarının son sınıflarında beklemeli durumda bulunanlar,

Ortaöğretim kurumlarını bitirmiş olanlar,

Ortaöğrenimlerini yurt dışında tamamlayıp durumları yukarıdakilerden birine uyanlar,

YKS sınavına başvurabileceklerdir.

Durumları yukarıdaki şartlardan herhangi birine uyan yabancı uyruklu veya hiçbir devletin uyruğunda olmayan adaylar da sınava başvurabilirler ancak; bu adaylar, yükseköğretim programları tercih süreci başlamadan önce T.C. uyruğuna geçmedikleri takdirde, İlgili yılın Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer alacak yükseköğretim programları kontenjanlarına yerleştirilmezler. Yabancı uyrukluların Türkiye’deki yükseköğretim programlarına yerleştirme işlemleri YKS kapsamı dışında olup bu yerleştirme işlemleri, Yükseköğretim Kurulunun belirlediği usul ve esaslar doğrultusunda ilgili yükseköğretim kurumu tarafından yapılmaktadır.

Doğumla Türk vatandaşı olup da çıkma izni almak suretiyle Türk vatandaşlığını kaybedenlerden 5203 sayılı Kanun ve 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu ile Saklı Tutulan Hakların Kullanılmasına İlişkin Belge sahibi olanlar (Mavi Kart sahipleri), sınava başvurabilirler. Bu adaylar, İlgili yılın Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer alan yükseköğretim programlarına yerleşme hakkı kazanmaları durumunda söz konusu kontenjanlara yerleştirilirler.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) uyruklu adaylar ile Bulgaristan'dan göç yoluyla gelmiş Türk soylular da YKS kapsamında yerleştirme işlemlerine alınırlar.

SINAV MERKEZLERİ NERELERDİR?

YKS-DİL (Yükseköğretim Kurumları Sınavı-Yabancı Dil) her yıl ÖSYM tarafından belirlenen tarihlerde 81 il merkezi ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetin ‘de Lefkoşa’da yapılmaktadır.

YKS-DİL HANGİ KURULUŞLAR TARAFINDAN KABUL EDİLMEKTEDİR

Lisans eğitimi veren devlet, vakıf ve özel üniversiteler tarafından kabul görmektedir.

 

HANGİ OTURUMLARA GİRMEK ZORUNDAYIM?

YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) 3 oturumdan oluşmaktadır. YKS-Dil sınavı için hazırlanan ve dil puanı ağırlıklı yükseköğretim programlarına girme hayali kuran adaylar aşağıda belirtilen 2 oturuma da girmek zorundadır.

YKS 1. Oturum Temel Yeterlilik Testi (TYT): YKS’ nin 1. Oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT), tüm adaylar için zorunludur.

YKS 3. Oturum Yabancı Dil Testi (YDT): YKS’ nin 1. Oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT), tüm adaylar için zorunludur.  YDT’ ye de girmek isteyen adaylar, (Yabancı Dil Testi) YDT testine girecekler ve başvuru yaparken “Yabancı Dil Testi (YDT)” seçeneğini işaretleyeceklerdir.

 

TYT NEDİR?

YKS-Dil sınavı ile ilgili bilgi vermeden önce adayların YKS-Dil puanlarının hesaplanması için belirli bir puan barajını geçmekle mükellef oldukları TYT (Temel Yetenek Sınavı) sınavı ile ilgili bilgi vermek daha faydalı olacaktır. TYT sınavı tüm adayların girmek zorunda olduğu 120 sorudan oluşan ve 135 dakika süren bir sınavdır.

 

TYT’DE UYGULACAK TESTLER NEDİR?

TYT’ de ortak müfredata dayalı Türkçe Testi, Sosyal Bilimler Testi, Temel Matematik Testi ve Fen Bilimleri Testi yer almaktadır. Adaylar, Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) öğretim programlarından (müfredat) sorumludur.

 

TYT’DE UYGULANACAK TESTLERİN SORU DAĞILIMI NASILDIR?

Toplam 120 sorudan oluşan ve 135 dakika süren TYT sınavının soru dağılımı şöyledir:

Türkçe Testi (40 soru): Türkçeyi doğru kullanma, okuduğunu anlama ve yorumlama, kelime hazinesi, temel cümle bilgisi ve imla kurallarını kullanma becerilerini ölçmeye yönelik sorular.

Temel Matematik Testi (40 soru): Temel Matematik kavramlarını kullanma ve bu kavramları kullanarak işlem yapma, temel matematiksel ilişkilerden yararlanarak soyut işlemler yapma, temel matematik prensiplerini ve işlemlerini gündelik hayatta uygulama becerilerini ölçmeye yönelik sorular.

Sosyal Bilimler Testi (20 soru): Tarih (5 soru), Coğrafya (5 soru), Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi (5 soru), Felsefe (5 soru) alanlarındaki temel kavram ve ilkeleri kullanma becerilerini ölçmeye yönelik sorular.

Fen Bilimleri Testi 20 soru:  Biyoloji (6 soru), Fizik (7 soru) ve Kimya (7 soru) alanlarındaki temel kavram ve ilkeleri kullanma becerilerini ölçmeye yönelik sorular.

 

TYT PUANI HESAPLANMASI İÇİN EN AZ KAÇ NET YAPMAK GEREKİR?

Adayın TYT puanının hesaplanabilmesi için Türkçe testinden en az 0,5 NET ve Matematik testinden en az 0,5 NET (her iki testten de ayrı ayrı 0,5 net olması gerekmektedir.) yapması zorunludur. Aksi takdirde TYT puanı hesaplanmayacaktır. (Örneğin aday sosyal bilimler ve fen bilimleri testinden her soruyu doğru yapsa bile Türkçe ve Matematik testlerinden ayrı ayrı en az 0,5 net yapmadığı için puanı hesaplanmayacaktır.)

 

TYT BARAJ PUANI KAÇTIR?

TYT baraj puanı 150’dir.

 

YDT TESTİ NEDİR?

Açılımı Yabancı Dil Testi olan YDT sınavı YKS sınavının 3.oturumunu kapsayan sınavdır. Dil puanı ile tercih yapacak adayların girmek zorunda olduğu sınavdır.

 

YDT TESTİ HANGİ DİLLERDE YAPILMAKTADIR?

YDT, Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dillerinde yapılacaktır. Her dil için ayrı soru kitapçığı bulunacaktır. YDT’ de adaya sadece başvuruda bildirdiği yabancı dile ait soru kitapçığı verilecektir.

 

YDT SINAVI KAÇ SORUDAN OLUŞMAKTADIR?

YDT sınavı toplam 80 sorudan oluşmaktadır.

 

YDT SINAV SÜRESİ KAÇ DAKİKADIR?

YDT sınav süresi 120 dakikadır.

 

YDT-İNGİLİZCE SINAVININ İÇERİĞİ VE KONU DAĞILIMI NASILDIR?

Kelime Bilgisi (5 soru) (1 Soru Phrasal Verb)

Dilbilgisi (10 soru) (4 Soru Zamanlar, 2 soru Preposition, 3 soru Conjunction, 1 soru Quantifiers)

Cloze Test (5 soru) (parça içinde karışık dilbilgisi bilginiz ölçülmektedir.)

Cümle Tamamlama (8 Soru)

İngilizce- Türkçe Çeviri (6 soru) (İngilizce cümle verilip Türkçe karşılığını bulmanız istenmektedir.)

Türkçe- İngilizce Çeviri (6 soru) (Türkçe cümle verilip İngilizce karşılığını bulmanız istenmektedir.)

Paragraf Sorusu (15 soru)

Anlamca Yakın Cümleyi Bulma (5 soru)

Paragrafta Anlam Bütünlüğünü Sağlayacak Cümleyi Bulma (5 soru)

Verilen Durumda Söylenecek İfadeyi Bulma (5 Soru)

Diyalog Tamamlama (5 Soru)

Anlam Bütünlüğünü Bozan Cümleyi Bulma (5 Soru)

Verilen soru sayıları ortalama rakamlardır. Sınavda toplam 80 soru bulunmaktadır.

 

SINAVA GİRME ZORUNLULUĞU VAR MIDIR?

DİL puan türleri ile öğrenci alan yükseköğretim programlarına girmek isteyen adayların, TYT’ ye ek olarak YDT’ ye de girmeleri ve tercih edecekleri yükseköğretim programları için gerekli olan testleri cevaplamaları zorunludur.

 

BAŞVURU İŞLEMİ NASIL YAPILACAK?

YKS Kılavuzuna Erişim: Sınava başvurmak isteyen adaylar, Kılavuz ile Aday Başvuru Formuna başvuru süresi içinde, ÖSYM’nin internet adresinde erişebileceklerdir.

Bir ortaöğretim kurumunun son sınıfında öğrenim gören adaylar; başvurularını kendi okullarından, ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinden veya ÖSYM tarafından belirlenmiş olan başvuru merkezlerinden yapacaklardır.

ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli fotoğrafı (Son 50 ay içerisinde herhangi bir başvuru merkezinden çekilmiş ve ÖSYM tarafından reddedilmemiş fotoğraf, geçerli fotoğraftır. ) ve eğitim bilgisi (Geçerli Eğitim Bilgisi: Eğitim bilgileri, MEB e-okul veya ÖSYM arşivi kaynaklı olup bu bilgilerinde herhangi bir düzeltme bulunmayanlar.) bulunan adaylar, başvurularını bireysel olarak internet aracılığıyla (https://ais.osym.gov.tr) yapabileceklerdir.

ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli bir fotoğrafı ve/veya eğitim bilgisi bulunmayan adaylar, başvurularını ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinden veya ÖSYM tarafından belirlenmiş olan başvuru merkezlerinin birinden yapacaklardır. (Başvuru Yapılacak Merkezler: Sınava başvuru merkezlerinin adresleri başvuru tarihlerinde ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinde yer alacaktır.)

 

YURT İÇİNDEN VE KKTC’DEN BAŞVURANLAR İÇİN SINAV ÜCRETLERİ NASIL YATIRILACAK?

Sınav ücretlerinin yatırılacağı bankalar ÖSYM tarafından ilgili yılın kılavuzunda bildirilmektedir. Adayların sınav ücretini yatırırken banka görevlisine, YKS’ ye başvuru yaparken bildirdiği T.C. Kimlik Numarasını, adı, soyadını ve girecekleri sınavın adını vermeleri yeterlidir.

Bankalar, hizmet binasında veya azami 50 metre uzağında para yatırmalı ATM cihazı bulunan şubelerde gişe tahsilatı yapmayıp bu şubeye gelen adayı para yatırmalı ATM’lere yönlendirebilmektedir.

Ücret, internet aracılığıyla da yatırılabilir. Sınav ücreti, ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’ de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartıyla da yatırılabilmektedir.

 

YURT DIŞINDAN BAŞVURANLAR İÇİN SINAV ÜCRETLERİ NASIL YATIRILACAK?

Yurt dışından sınava başvuran adaylar sınav ücretini, ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’ de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile TL olarak yatıracaklardır.

DİKKAT!

Adaylar, başvuru bilgileri sisteme kaydedildikten sonra sınav ücretini yatırarak başvurularını tamamlayacaklardır. Sınav ücretini süresi içinde yatırmayan adayların başvuruları tamamlanmamış olacağından, sisteme girilmiş olan başvuru bilgileri silinecek, başvuru kayıt bilgileri iptal edilecek, bina/salon atamaları yapılmayacak, bu adaylar için Sınava Giriş Belgesi de düzenlenmeyecektir.

 

SINAV ÜCRETİ NE KADARDIR?

Sınav ücretlerini her yıl ÖSYM belirlemektedir.  Temel Yetenek Testi (TYT) için farklı ücret, Yabancı Dil Testi (YDT) için ayrı ücret alınmaktadır. Sınav ücretlerini öğrenmek için ilgili yılın sınav kılavuzunu okuyunuz.

 

 

SINAV ÜCRETİ YATIRILDIKTAN SONRA SEÇİLEN YABANCI DİL TESTİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILABİLİR Mİ?

YDT’ ye girmek isteyen adaylar YDT sınav ücretini yatıran adaylar, başvuru süresince ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminden (ais.osym.gov.tr) kendileri giriş yaparak seçmiş oldukları yabancı dili değiştirebileceklerdir. Bu süre tamamlandıktan sonra yabancı dil bilgisinde değişiklik/düzeltme yapılamayacaktır.

 

SINAV GİRİŞ BELGESİNE NEREDEN ULAŞABİLİRİM?

Adaylar, sınava giriş belgelerini, T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden sınav tarihinin 10 gün öncesinden başlamak üzere edinebileceklerdir. Belgenin üzerinde adayın sınava gireceği merkez, bina, salon bilgileri ile fotoğrafı yer alacaktır.

Adaylar, sınavın ilgili oturumuna ait Sınava Giriş Belgelerinin renkli veya siyah beyaz çıktılarını sınavda yanlarında bulundurmak zorundadır. Sınavın ilgili oturumuna ait Sınava Giriş Belgesini yanlarında bulundurmayan adaylar, sınav binasına alınmayacaklardır.

Belge üzerinde adayın fotoğrafının bulunması zorunludur. Adaylar, bu belgelerinin yazıcıdan dökümünü edinirken belge üzerinde fotoğraflarının görünür olmasına dikkat etmelidir.

 

SINAVIN GEÇERLİ SAYILMASI NELERE BAĞLIDIR?

Bir adayın sınavının geçerli sayılarak cevap kâğıdının değerlendirilmesi için adayın;

Sınava, atandığı salonda girmesi,

Sınav başlamadan önce Sınava Giriş Belgesini sınav görevlilerine teslim etmesi,

Kopya çekme veya çekilmesine yardım etme girişiminde bulunmaması,

Cevaplarını sınav süresi içinde cevap kâğıdının ilgili alanına işaretlemiş olması,

Cevap kâğıdına T.C. Kimlik Numarasını ve soru kitapçığı numarasını doğru olarak yazıp kodlaması

Soru kitapçığı ile cevap kâğıdına yazması ve işaretlemesi gereken bilgilerinin doğru ve eksiksiz olması,

Sınav sorularını, sınavın cevaplama süresi başlatıldıktan sonra okumaya başlaması,

Sınav süresi bittikten sonra soruları okumaması ve cevap kâğıdında işaretlemeye devam etmemesi,

Sınav sonunda soru kitapçığını (sayfaları eksiksiz olarak) ve cevap kâğıdını sınav görevlilerine teslim etmesi,

Salonda sınav kurallarına ve sınav görevlilerinin uyarılarına uyması ve diğer sınav kurallarına uyması zorunludur.

Bu kurallara uymayan adayların sınavları iptal edilecektir.

SINAVIN İLK VE SON KAÇINCI DAKİKALARINDA SALONU TERK EDEBİLİRİM?

Adayların TYT’ de sınav süresinin ilk 100 dakikası, YDT’ de sınav süresinin ilk 90 dakikası tamamlanmadan ve sınavın son 15 dakikası içinde sınav salonunu terk etmeleri, sınav sırasında kısa bir süre için bile olsa (tuvalete gitmek dâhil) sınav salonundan çıkmaları yasaktır.

SINAVIN DEĞERLENDİRİLMESİ NASIL OLACAK?

Sınavda uygulanan testlere verilen cevaplar, her test için ayrı ayrı değerlendirmeye alınacaktır. Adayların, testlerden her biri için birer standart puanı hesaplanacaktır. Testlerin standart puanlarının hesaplanmasında şu yol izlenecektir:

Her adayın, testlere verdiği doğru ve yanlış cevapların sayısı belirlenecektir. Doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak adayın ilgili testten almış olduğu ham puan bulunacaktır.

Son sınıfta okumakta olan tüm adayların ilgili testten aldıkları ham puanlar kullanılarak o testin ortalama ve standart sapması bulunacaktır.

Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacaktır.

Eski sistemdeki YGS-1, YGS-2, YGS-3, YGS-4,YGS-5, YGS-6 gibi birçok puan türü yerine tüm adayların girmek zorunda olduğu TYT (Temel Yeterlilik Testi) sınavı için tek bir puan türü A-TYT hesaplanacaktır. YKS-DİL adayları için TYT sınavındaki 120 sorunun her biri eşit puanlamaya tabidir. (Örneğin Türkçe kısmından yapılacak eşit sayıdaki doğru sorunun puanı ile Fen Bilimleri bölümünden yapılacak eşit sayıdaki doğru sorunun getirisi aynı olacaktır.)

A-TYT puanı kendi içinde en küçüğü 100, en büyüğü 500 olan puanlara dönüştürülerek TYT puanı oluşturulacaktır. A-TYT puanı TYT puanına dönüştürülürken Temel Matematik ve Türkçe testlerinin her birinden 5 ham puan, diğer testlerin her birinden 2,5 ham puan alan adayların 150 TYT puanı almaları sağlanacaktır.

YDT’ de ağırlıklı puanların hesaplanabilmesi için adayların ilgili testten 0,5 veya daha fazla ham puan almış olmaları gerekmektedir. Yalnızca bu koşulları sağlayan adaylar için ağırlıklı puanı hesaplanacaktır. TYT puanı olmayan, TYT puanı hesaplanmayan veya TYT puanı 150’nin altında olan adayların, YDT’ ye girmiş olsalar da DİL puanları hesaplanmayacaktır.

A-DİL puanının en küçüğü 100, en büyüğü 500 olan puana dönüştürülerek DİL puanları oluşturulacaktır. Ağırlıklı puan, DİL puanlarına dönüştürülürken ilgili testin soru sayısının %20’si oranında ham puan alan adayların 180 DİL puanı almaları sağlanacaktır.

 

YKS-DİL PUANININ HESAPLANMASI İÇİN TESTLERİN AĞIRLIKLARI NELERDİR?

YKS-Dil puanı hesaplanırken TYT sınavının %40’ı, YDT sınavının %60’ı değerlendirilmektedir.

YERLEŞTİRME PUAN BARAJLARI NELERDİR?

TYT puanı 150’nin altında olan adaylar için yerleştirme puanı (Y-TYT) hesaplanmayacaktır.

DİL puanı 180’in altında olan adaylar için ilgili yerleştirme puanı (Y-DİL) hesaplanmayacaktır.

TYT puanı olmayan, TYT puanı hesaplanmayan veya TYT puanı 150’nin altında olan adayların, YDT’ ye girmiş olsalar da DİL için sınav/yerleştirme puanları (Y-DİL) hesaplanmayacaktır.

 

SINAV SONUÇLARI NASIL DUYURULACAK?

Adaylar sınav sonuçlarını,

T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden, mobil uygulamalarından öğrenebileceklerdir. İnternet sayfasındaki duyurular adaylara tebliğ hükmündedir.

 Sonuçlarda şu bilgiler bulunacaktır: 

Testlerdeki doğru ve yanlış cevap sayısı,

TYT puanı ve başarı sırası,

YDT puanı ve başarı sıraları,

Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP),

Yerleştirme puanları ve başarı sıraları.

 

SINAV SONUÇLARI NASIL KULLANILACAK?

TYT’ de 150 ve üzeri puan alan adaylardan DİL puanı 180 ve üzeri olanlar, bu puan türleri ile öğrenci alan lisans programlarını tercih edebileceklerdir. TYT’ de 150 ve üzeri puan alan adaylardan DİL puanları 180 ve üzeri olmayan adayların sadece ön lisans programlarını tercih etme hakları bulunmaktadır.

YKS-DİL SINAVINA GİREN ADAYIN YERLEŞEBİLECEĞİ YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARI NELERDİR?

TYT (Temel Yetenek Testi)  ve YDT (Yabancı Dil Testi)’ ye girerek yeterli puanı alan adaylar sıralamalarına göre aşağıda bulunan 4 yıllık lisans programlarını tercih edebileceklerdir.

Alman Dili ve Edebiyatı

Almanca Öğretmenliği

Arnavut Dili ve Edebiyatı

Boşnak Dili ve Edebiyatı

Bulgar Dili ve Edebiyatı

Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı

Çin Dili ve Edebiyatı

Dilbilim

Dilbilimi

Ermeni Dili ve Edebiyatı

Eski Yunan Dili ve Edebiyatı

Fars Dili ve Edebiyatı

Fransız Dili ve Edebiyatı

Fransızca Öğretmenliği

Gürcü Dili ve Edebiyatı

İngiliz Dil Bilimi

İngiliz Dili ve Edebiyatı

İngiliz Dili ve Karşılaştırmalı Edebiyat

İngilizce Öğretmenliği

İspanyol Dili ve Edebiyatı

İtalyan Dili ve Edebiyatı

Japon Dili ve Edebiyatı

Japonca Öğretmenliği

Karşılaştırmalı Edebiyat

Kore Dili ve Edebiyatı

Latin Dili ve Edebiyatı

Leh Dili ve Edebiyatı

Mütercim-Tercümanlık

Mütercim-Tercümanlık (Almanca)

Mütercim-Tercümanlık (Arapça)

Mütercim-Tercümanlık (Bulgarca)

Mütercim-Tercümanlık (Çince)

Mütercim-Tercümanlık (Farsça)

Mütercim-Tercümanlık (Fransızca)

Mütercim-Tercümanlık (İngilizce)

Mütercim-Tercümanlık (İngilizce-Fransızca-Türkçe)

Mütercim-Tercümanlık (İngilizce, Fransızca, Türkçe)

Mütercim-Tercümanlık (Rusça)

Mütercim-Tercümanlık (Türkçe/İngilizce/Fransızca)

Mütercim-Tercümanlık (Türkçe-Rusça)

Polonya Dili ve Kültürü

Rus Dili ve Edebiyatı

Sinoloji

Turizm Rehberliği (Fakülte)

Turizm Rehberliği (Yüksekokul)

Ukrayna Dili ve Edebiyatı

Urdu Dili ve Edebiyatı

                           Yunan Dili ve Edebiyatı