TAC Yabancı Dil Kursu - Turkish American Council

YDS HAKKINDA HERŞEY

YDS HAKKINDA HERŞEY - YDS KURSU - SERVET HOCANIN GÖZÜNDEN YDS

  • 21.03.2019 13:03

Yabancı Dil Sınavı (YDS) uzun yıllardır Türkiye’de kişilerin yabancı dil seviyelerini ölçmek üzere yapılmakta olan bir sınavdır. Öncesinde Kamu Personeli Dil Sınavı (KPDS) adıyla yapılan sınav Eylül 2013’ten itibaren YDS adını almış ve formatında bir takım değişikliklere uğramıştır.

Sınav soru tipleri bakımından ilk altı soruda kelime bilgisini (Vocabulary), sonraki on soruda zaman bilgisini ve kipleri (Tenses and Modals), edat bilgisini (Prepositions), bağlaç bilgisini (Conjunctions and Transitions) ölçmektedir. Devam eden kısımlarda iki adet Cloze Test ile yukarıdaki bilgiler bir parça içerisinde ölçülmeye çalışılmaktadır. Buradaki önemli olan nokta, eldeki bilgilerin eş güdümlü olarak bir bağlam içerisinde kullanılabilip kullanılamadığını görmektir. Bu kısmın muhteviyatı yine toplam on sorudan oluşmaktadır. Devam eden on soruluk kısımda cümleyi uygun şekilde tamamlayan ifadeyi bulmak gerekmektedir (Sentence Completion). Bu alandaki belirleyici unsur yine kelimeleri ve bağlaçları uygun bağlam içerisinde kullanarak cümleyi en uygun şekilde tamamlayan ifadeyi şıklar arasından seçebilmektir. Devam eden altı soruda ise kişinin hedef dilden kendi anadiline uygun şekilde çeviri yapabilmesi beklenmektedir (Translation). Sonraki yirmi soruda beş farklı paragrafta kişinin okuduğunu anlama bilgisi ölçülmekte ve buna uygun sorular sorulmaktadır (Paragraph Comprehension). Verilen parçalar genelde tarih, çevre sorunları, teknoloji, sağlık, sosyoloji ya da ünlü insanların yaşamları ile alakalıdır. Sınavın ana gövdesini oluşturan bu kısım genel kanıya göre en çok puanın toplanacağı ve öğrencinin en çok zorlandığı alandır. Sonrasında gelen beş adet diyalog sorusunda (Dialogue Completion) kişiden karşılıklı konuşmada gelebilecek uygun ifadeyi seçmesi istenir. Bir sonraki dört soru verilen cümleye anlamca en uygun cümlenin seçilmesini (Restatement) ister ve yine sınavın görece en zor bölümlerinden birini oluşturur. Sonraki dört soruda verilen paragrafı en uygun şekilde tamamlayan cümle (Paragraph Completion) ve son olarak kalan son beş soruda paragrafın içindeki anlam bütünlüğünü bozan cümlenin (Irrelevant Sentence) bulunması istenir.

Görüleceği üzere sınavın genel olarak ölçtüğü yetenek okumadır. Yıllardır görülen ve sürekli uzmanlar tarafından eleştirilen bir takım ezber bilgilerle sınava girip istenilen puanın alınabileceği algısı defalarca yanlışlansa da gerek ülkemizdeki yabancı dil eğitiminin kalitesizliğinden gerekse de tüketim kültürünün topluma empoze ettiği bir takım düsturlardan maalesef bir türlü kırılamamıştır. Sınavın olmazsa olmazı okuma bilgisinin edinimidir ve öğrenci zamanının çoğunu okuma yaparak ve yanlışlarını neden yaptığını anlayarak geçirmesi gerekir. Zira sınavın ana formatı bir ana çeldirici bir de yan çeldirici ile yapılan yanlışlar üzerinden öğrencinin elenmesi şeklindedir. Böylesi bir sınavda yanlışlarının ne olduğunu tam olarak anlamadan sürekli yeni soru çözümüne odaklanan kişi elbette ki başarısız olacaktır.             

Yukarıda genel hatları ile anlatılan sınavın toplam soru sayısı seksen olup döneme göre soru tipleri arasında küçük farklılıklar gözlemlenebilmektedir. Sınavın toplam süresi 180 dakikadır ve giriş çıkış saatleri ve sınavda uyulması gereken kurallar sınav kitapçığının arkasında detaylı bir şekilde anlatılmaktadır. Sınav salonuna kişisel eşya (anahtar, cep telefonu, tablet vb.) kabul edilmemektedir. Sınavın yapılacağı yere sınava girecek kişinin geç gelmesi sınava alınmamasına neden olur.

Son olarak, TAC Dil Kursu olarak sınavın Upper Intermediate – Advanced seviyede okuma ve kelime bilgisini ölçtüğünün altını çizerek sınava girecek tüm öğrencilere iyi şanslar dileriz. Unutmayın yapılan yanlışlar ancak düzeltmek içindir ve tam olarak o yanlışlar sayesinde doğruyu bulabiliriz.  

Başarılar TAC Dil Kursu

 

 

YDS / e-YDS nedir?

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS), Yükseköğretim Kurulu'nun (YÖK) talimatıyla Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından gerçekleştirilen merkezi bir dil sınavıdır.

               

YDS ile e-YDS'nin farkı var mıdır?

YDS ile e-YDS arasındaki tek fark; e-YDS'nin bilgisayar üzerinden yapılmasıdır. Sınav soruları, sınav süresi, sonuçların geçerlilik durumu vs. gibi tüm konularda her iki sınav da tamamen aynıdır.

 

 

YDS / e-YDS'ye kimler başvurabilir?

Bu sınava; KPSS lise adayları, KPSS önlisans adayları, üniversite 3 veya 4'üncü sınıfta okuyanlar, KPSS lisans adayları, KPSS A grubu adayları, kamu personelleri, yüksek lisans adayları, araştırma görevlisi olmak isteyenler, doktora adayları, doçent adayları, sanatta yeterlik çalışmasına başvuracak olanlar, tıpta ve diş hekimliğinde uzmanlık yapmak isteyenler, yurt dışında bir yükseköğretim programını bitiren ve denklik almak isteyenler başvurabilirler.

 

 

YDS / e-YDS puanı nerelerde kullanılır?

YDS puanı yüksek lisans, lisans, doçentlik sınavlarında başta olmak üzere; KPSS A grubu öğretmenlik sınavında dil puanı hesaplanırken, yurt dışı üniversitelerde okuyup Türkiye'de denklik alınırken; memuriyette dil tazminatı alınırken YDS / e-YDS sonuçları kullanılmaktadır.

 

 

YDS / e-YDS puanının geçerlilik süresi ne kadardır?

Akademik kadrolara başvurmak isteyen adaylar için YDS / e-YDS puanlarının herhangi bir geçerlilik süresi yoktur. Sınav sonuçlarını istedikleri zaman kullanabilirler. YDS / e-YDS puanlarını dil tazminatı için kullanmak isteyenler için puanlarının geçerlilik süresi 5 yıldır. Ancak OSYM mevzuatında kurumlara sınavların geçerlilik süresini belirleme yetkisi verilmiştir. Dolayısıyla başvuru yapılacak kurumun kabul ettiği geçerlilik süresi ayrıca öğrenilmelidir.

 

YDS yılda kaç kez yapılır?

YDS, Sonbahar ve İlkbahar dönemlerinde olmak üzere yılda iki kez yapılır. Fakat 2018'den beri Aralık ayı da eklenerek yılda 3 sınava çıkarılmıştır.

 

YDS nerelerde yapılır?

YDS, büyük şehirlerin tamamında yapılır. Diğer illerde gelen talepler doğrulrusunda yeni sınav merkezleri oluşturulabilir.

 

YDS'ye ne sıklıkla girilebilir?

Bir aday bir dönemde sadece bir yabancı dilden sınava girebilir. Bunun haricinde herhangi bir sınırlama yoktur.

 

YDS ücretleri ne kadardır?

YDS sınav ücreti Mart 2019 sınavı için 120 TL olarak belirlenmiştir. Her sınav döneminde farklı sınav ücretleri uygulanabilir. Güncel sınav ücretini Sınav Kılavuzundan öğrenebilirsiniz.

 

YDS ücret ödemesi nasıl yapılır?

Sınav ücreti ÖSYM'nin internet sayfasında yer alan "ÖDEMELER" alanından kredi kartı/banka kartı ile başvuru süresi içinde yatırılır. Ayrıca bankaya giderek veya internet bankacılığı yoluyla da sınav ücreti yatırılabilir.

 

YDS'ye geç başvuru yapılabilir mi?

Evet, yapılabilir. ÖSYM, normal başvuru süresini kaçıran adaylar için tekrar sınava başvuru hakkı tanımaktadır. Buna geç başvuru adı verilir ve geç başvuru ücreti 180 TL'dir.

 

YDS başvurusu nasıl yapılır?

YDS başvurularıhttps://ais.osym.gov.tradresinden yapılmaktadır.

 

e-YDS yılda kaç kez yapılır?

e-YDS yıldan yıla farklı sayılarda gerçekleştirilmektedir (8-10 gibi). e-YDS, genellikle YDS'nin yapıldığı aylarda yapılmamaktadır.

 

e-YDS'ye ne sıklıkla girilebilir?

e-YDS sınavına açıklanan tüm sınav dönemlerinde girebilirsiniz. Bunun için herhangi bir sınırlama bulunmuyor.

 

e-YDS sınav merkezleri nerelerde bulunmaktadır ve girilebilmektedir?

Sınav; Ankara, İstanbul ve İzmir'de ÖSYM Elektronik Sınav Merkezlerinde (e-Sınav Merkezi) yapılır.

 

YDS / e-YDS'yi hangi kurum düzenlemektedir?

YDS ve e-YDS ÖSYM tarafından düzenlenmektedir.

 

e-YDS ücretleri ne kadardır?

e-YDS'ye katılım bedeli 240 TL'dir.

 

e-YDS ücret ödemesi nasıl yapılır?

Adaylar, sınav ücretini ÖSYM'nin internet sayfasında yer alan "ÖDEMELER" alanından ÖSYM Kartlı Ödeme Sistemini kullanarak, T.C. Kimlik Numarasını belirterek kredi kartı/banka kartı ile yatırırlar. Bankadan sınav ücreti ödemesi kabul edilmez. Sadece kredi kartı/banka kartı ile sınav ücreti ödeyen adayların e-YDS için başvuruları kabul edilir. Sınav ücreti ödeme işlemi, ilgili e-YDS'nin başvuru tarihlerinin ilk günü saat 14.00'te başlar. Sınava başvuru tarihlerinde, ÖSYM e-Sınav Merkezlerinin aday kapasitesi kadar adayın sınav ücreti alınır. Kapasite dolduğunda başvuru süresi tamamlanmamış olsa bile sınav ücreti ödeme işlemi sonlandırılır. Kapasite dolmadığı takdirde, ilgili e-YDS'nin başvuru tarihlerinin son günü saat 23.59'da sınav ücreti ödeme işlemi sona erer.

 

e-YDS başvurusu nasıl yapılır?

e-YDS elektronik ortamda yapılır. e-YDS'nin uygulanması ile ilgili tüm bilgilendirmeler elektronik ortamda gerçekleştirilir. Başvurularhttps://ais.osym.gov.tradresinden yapılır. Sınava Giriş Belgesi adayların adreslerine ayrıca gönderilmez. Bu belgeyi adaylar, T.C. Kimlik/Y.U. Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM'ninhttps://ais.osym.gov.trinternet adresinden, sınavın yapılacağı hafta içerisinde edinebilirler. Belgenin üzerinde adayın sınava gireceği merkez, bina, salon bilgileri ile fotoğrafı bulunmaktadır.

 

YDS / e-YDS sonuçlarının açıklanması ne kadar sürer?

YDS sonuçları 2-3 hafta içerisinde; e-YDS ise aynı günün gecesi 23.59'da açıklanmaktadır.

 

YDS / e-YDS'de alan ayrımı var mıdır?

YDS ve e-YDS'de alan ayrımı bulunmamaktadır.

 

YDS / e-YDS'de kaç soru vardır?

Hem YDS hem de e-YDS'de 80 soru bulunmaktadır.

 

YDS / e-YDS puanının dil seviyeleri nelerdir?

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavında (YDS / e-YDS) yabancı dil seviye puanları aşağıdaki gibidir.
90-100 arasında puan alanlar (A) seviyesi
80-89 arasında puan alanlar (B) seviyesi
70-79 arasında puan alanlar (C) seviyesi
60-69 arasında puan alanlar (D) seviyesi
50-59 arasında puan alanlar (E) seviyesi

 

 

YDS / e-YDS KPSS A grubu kadroları için geçerli bir sınav mıdır?

Evet, YDS ve e-YDS, KPSS A grubu kadroları için geçerli bir sınavdır.

 

 

YDS / e-YDS sonuçları TUS / DUS için geçerli mi?

Evet, YDS ve e-YDS, TUS (Tıpta Uzmanlık Sınavı) ve DUS (Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı) için geçerli bir sınavdır.

 

TUS / DUS için istenilen minimum yabancı dil puanı şartını sağlamak için YDS / e-YDS puanımı kullanabilir miyim?

Evet, TUS / DUS sonrasında yerleştirme işlemi yapılabilmesi için gerekli olan minumum 50 puan için YDS veya e-YDS sınav sonucu kullanılabilir.

 

TUS / DUS adayları YDS / e-YDS'den yeterli puan almadan tercih yapabilirler mi?

Hayır, yapamazlar. TUS / DUS'ta tercih yapabilmek için gerekli minimum yabancı dil puanı 50'dir.

 

LYS adayları aynı zamanda YDS / e-YDS'ye de girecek mi?

Hayır, girmeyecekler. LYS adayları Lisans Yerleştirme Sınavı-5'e gireceklerdir.

 

YDS / e-YDS kaç dilde yapılmaktadır?

YDS İlkbahar Dönemi Sınavı; Almanca, Arapça, Bulgarca, Çince, Danimarkaca (Danish Dili), Ermenice, Farsça, Fransızca, Gürcüce, Hollandaca (Dutch Dili), İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Korece, Lehçe, Macarca, Portekizce, Rumence, Rusça, Sırpça, Ukraynaca (Ukraince) ve Yunanca; Sonbahar Dönemi Sınavı ise sadece Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusçadan yapılır.

 

YDS / e-YDS dil tazminatı için kaç yıl geçerli olacak?

YDS / e-YDS'de alınacak puanlar 5 yıl süreyle geçerlidir. Bu sürenin bitiminde sınava girmeyenlerin yabancı dil seviyeleri bir alt düzeye inmiş sayılır. Dil seviyeleri (C) düzeyinde olanların yabancı dil tazminatları kesilir.

 

 

Eski ÜDS ve KPDS sonuçları ne kadar geçerli olacak?

2013 yılından itibaren ÖSYM tarafından, yabancı dil bilgisi seviye belirlemeye yönelik olarak, sadece Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) yapıldığından, diğer yabancı dil bilgisi seviye belirleme sınavları (ÜDS, KPDS vb.) yapılmamaktadır. Önceki yıllarda KPDS ve ÜDS'ye girip geçerli puanı almış adayların bu hakları, ilgili mevzuatta belirtilen şekilde geçerliliğini korumaktadır.

 

 

Yüksek ve doktorada YDS / e-YDS puanları kullanılabilir mi?

Evet, kullanılabilir.

 

Yüksek lisans için YDS / e-YDS'den kaç puan almak gerekiyor?

 

Yüksek lisans için gerekli miminum puan üniversitelere ve bölümlere göre farklılık gösterebilmektedir. YÖK bu konuda üniversitelere alt limit belirleme yetkisi vermiştir.

 

Doktora eğitimi için YDS / e-YDS'den kaç puan almak gerekiyor?

 

Doktora eğitimine başlayabilmek için YDS veya e-YDS'den en az 55 puan almak gerekmektedir.

 

Doçentlik başvurusu için YDS / e-YDS puanı kullanılabilir mi?

Evet, kullanılabilir.

 

Doçentlik başvurusu için YDS / e-YDS'den kaç puan almak gerekiyor?

Doçentlik başvurusu için alınması gerekli olan mimimum puan 55'tir.

 

YDS / e-YDS'de alınan puan doçentlik başvurusu için ne kadar geçerlidir?

YDS ve e-YDS puanlarının doçentlik başvurusunda kullanılması için herhangi bir zaman sınırlaması bulunmamaktadır.

 

YDS / e-YDS'de yanlış yapılan sorular puanlamaya etki etmekte midir?

Hayır, puan hesaplamasında sadece doğru cevaplar dikkate alınmaktadır.

 

YDS / e-YDS puanla sistemi nasıldır?

YDS / e-YDS'de doğru cevaplanan her soru sınav sonucuna 1.25 puan olarak yansıtılmaktadır. Sınavda yanlış doğruyu götürme uygulaması olmadığı için doğru cevapların karşılığı olan puanlar hesaplanarak sınav sonucu belirlenir.